Buz Hokeyi Nasıl Oynanır?

Hokeyi Nasıl Oynanır? sorusunu cevaplamadan önce, bu sporun tarihi hakkında kısaca bilgi verelim.

Buz hokeyi, günümüzdeki normal hokeyin 19. yüzyılda Kanada’da mecburi sebeplerle buz üzerinde oynanmasına dayanıyor. O zamandan beri spor, Kuzey Amerika’dan gelen büyük katılımcılarla dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi. NHL (Ulusal Hokey Ligi) dünyanın en büyük ligidir ve şu anda her yıl milyonlarca dolar harcanan bir sektör haline gelmiştir.

Buz Hokeyinin Amacı Nedir?

Oyunun amacı, buz pistinin üzerinde hokey sopasıyla küçük bir diske vurularak rakip kaleye gol atılmasıdır. Disk kaleye her girdiğinde o takıma bir puan verilir. Disk buz üzerinde oyuncuların etrafından geçirilebilir ve diğer takımın gol atmasını engellemek rakibin görevidir. Oyunun sonunda en çok golü atan takım galip ilan edilir. Maç berabere biterse, maç uzatmaya gider ve ilk golü atan takım galip ilan edilir.

Her oyun, 20 dakikalık üç periyottan oluşur. Oyundaki her duraklama için oyun saati durdurulur ve her periyotta süre dolduğunda oyun anında durur.

Oyuncular ve Ekipman

Oyun, kabaca 61 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde bir buz pateni pistinde oynanır. Pist üç ana bölüme ayrılmıştır. Orta kısım tarafsız bölgedir ve oyunların başladığı bir merkez daire içerir. Tarafsız bölgenin her iki tarafında, o anda diske sahip olan takım tarafından belirlenen hücum ve savunma bölgeleri bulunur. Her hücum ve savunma bölgesinde iki bitiş bölgesi, başlama çemberi ve noktası bulunur. Kaleyi çevreleyen yarım daire şeklinde bir kale çizgisi vardır.

Her oyuncunun buz patenleri ile birlikte kendi hokey sopası ve yüz maskesi, kaskı, dolgulu şortu, omuz pedleri, kol koruyucuları ve eldivenleri içeren bir dizi ekipmanı vardır.

Her takımın en fazla 20 oyuncusu olabilir. Bu 20 oyuncudan aynı anda sadece altısı buzda olabilir. Geri kalanlar yedek olarak kullanılır, ancak oyun süresince ​​gelip gidebilirler.

Puanlama

Gol olması için bir oyuncunun diski kale çizgisi üzerinden vurması gerekir. Bunun için oyuncular vücutlarının herhangi bir bölümünü veya hokey sopasını kullanabilir ancak ellerini kullanamaz. Gol sayılması için diskin tamamının çizgiyi geçmesi gerekir. NHL gibi profesyonel liglerde, kale çizgisinin üzerinde, diskin çizgiyi ne zaman tamamen geçtiğini gösteren bir sensör bulunur. Amatör liglerde ise hakemlerin kararları dikkate alınır.

Buz Hokeyi Kuralları

Oyun, ortadaki dairede bir yüz kapalı olarak başlar. Bu, hakemin diski iki rakip oyuncunun arasına bıraktığı ve daha sonra takımları için kazanmak için pozisyonunu bozduğu yerdir. Başlama atışı, hücum veya savunma sahalarından herhangi birinde bir duraklamadan sonra oyuna devam etmek için de kullanılabilir.

Küçük cezaya çarptırılan oyunculara iki dakika buzdan çıkmaları emredilir ve takımları bu süre boyunca 5 oyuncu ile oynar. Rakip takım bu iki dakika içinde gol atarsa, o oyuncu hemen sahaya dönebilir.

Küçük bir ceza; rakibe sopasıyla çelme takmayı veya diski olmayan bir oyuncuyu kontrol etmeyi içerebilir.

Büyük cezalar, bir oyuncunun 5 dakikaya kadar buzdan çıkarılmasıyla sonuçlanır. Bunlar, dövüşmeyi, rakip oyunculara ciddi şekilde zarar vermeyi veya devam eden küçük ihlalleri içerebilir.

Şununla da ilgilenebilirsiniz: Hentbol Nasıl Oynanır?

Buz hokeyi alanındaki en yüksek oranlı bahisleri keşfetmek için tıklayınız: GalaBet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*