Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis, 19. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve şu anda dünyanın birçok ülkesinde oynanan bir spordur. Wimbledon, ABD Açık, Fransa Açık ve Avustralya turnuvasını içeren “majörler” olarak bilinen dört büyük turnuva vardır.

Tenisin Amacı Nedir?

Oyun, ortasından ağ geçen dikdörtgen bir sahada oynanır. Amaç, topu saha sınırları içinde ve rakibinizin geri döndüremeyeceği şekilde yere indirerek filenin üzerinden atmaktır. Rakip takım, topu saha içinde geri döndüremediğinde her zaman puan kazanılır.

Tenis Oyuncuları ve Ekipmanları

Bir tenis maçı, her iki tarafta birer oyuncu tarafından (tekler maçı) veya her iki tarafta iki oyuncu (çiftler maçı) oynanabilir. Dikdörtgen biçimli sahada bir taban çizgisi (arkada), servis alanları (başarılı bir servisin girmesi gereken ağın hemen üzerinde iki boşluk) ve her iki tarafta birer hat vardır. Tekler maçı, iç taraftaki hattı kullandığınız anlamına gelir ve çiftler maçı, dış hattı kullandığınız anlamına gelir.

Oyunu Kazanmak

Bir tenis oyununu kazanmak için belirli sayıda setin kazanılması gerekir. Bu sayı, kadınlar için 3 set ve erkekler için ise 5 set olarak belirlenmiştir. 6 oyuna ulaşan ilk oyuncu, bir seti kazanmış olur. Ancak kazana ve kaybeden arasında en az 2 oyun net fark olmalıdır. Örnek olarak; rakip oyuncu 5 oyun kazanırsa, setin kazanılmış sayılabilmesi için oyuncunun 7-5 kazanması gerekir. Set 6-6’ya giderse, Tie Break olarak adlandırılan bir set daha oynanır. 7 puana ulaşan ilk oyuncu seti kazanmış sayılır.

Tenis Kuralları Nelerdir?

  • Oyun başladıktan sonra oyuncu taban çizgisindeki alternatif taraflardan her bir sayıya hizmet etmelidir. Servis atan oyuncu, servis atmadan önce hiçbir noktada sahadaki taban çizgisinin önüne geçmemelidir.
  • Oyuncu ilk servisini alamazsa, ikinci bir servisten yararlanabilir. İkinci serviste de başarılı olamazsa, çift hata çağrılır ve puan kaybedilir.
  • Servis atan oyuncu, fileye çarptırmasına rağmen top yine de servis alanına girerse buna Let denir. Bu durumda servis penaltı olmadan tekrar atılır. Top fileye çarparsa ve servis alanına giremezse, dışarı denir ve bu servis kaybedilir.
  • Karşılayan, servisi aldıktan sonra istediği yerde durabilir. Servis zıplamadan topa vurulursa, servis atan oyuncu puanı alır.
  • Servis atıldıktan sonra oyuncular arasındaki atış miktarı sınırsız olabilir. Puan, topa vurarak kazanılır, böylece rakip, puanlama alanlarında geri dönemez.
  •  Açılış setleri 6-6’da biterse, oyuncuların ilk 7 sayıya kadar oynadığı bir Tie Break’e gidilir. Final setinde Tie Break olmaz ve oyuncuların iki oyun farkla kazanmaları gerekir.
  • Bir oyuncunun fileye dokunması veya rakibinin dikkatini dağıtacak hareketler yapması, otomatik olarak puan kaybetmesine neden olur.

Puanlama sistemi Nasıldır?

Teniste puanlar 15, 30 ve 40 olarak belirlenmiştir. Bu tabloda 15 =1 puan, 30= 2 puan ve 40= 3 puan anlamına gelir. Oyun kurallarına göre; bir oyunun kazanılması için 4 puana ihtiyaç vardır. Bir oyunun 40-40’a inmesi ikili olarak adlandırılır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, teniste bir oyuncunun oyunu kazanabilmesi için ikiliden 2 ardışık puan alması gerekir. İkiliden bir puan kazanıldığında avantajlı konuma yükselir. Çünkü, bir sonraki noktayı kazandığında oyunu kazanmış olur. Ancak   kaybederse tekrar ikiliye dönmesi gerekir.

En yüksek oranlı tenis bahislerini görmek için hemen tıklayın: GalaBet

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*